دستگاه کارتن سازی

دستگاه کارتن سازی

با انواع دستگاه های کارتن سازی بیشتر آشنا شوید

در گذشته کارتن سازی به صورتی که امروزه وجود دارد، نبود. در واقع طرفداران زیادی نداشت. اما در دنیای مدرن شاهد چنین چیزی نیستیم. در نتیجه نیاز به پیشرفته و مرغوب ترین انواع مدل های دستگاه کارتن سازی نیز پیوسته در حال افزایش است.
بطور عمده دستگاه های تولید کارتن اقسام گوناگونی دارند که بر اساس نوع کارتن و کارایی آن می توانند در صنایع مختلف، متفاوت باشند. حال آنکه چند مدل از دستگاه های ذکر شده هستند که وجودشان در هر کارخانه تولید کارتن حیاتی می باشد.
همچنین بخوانید کارتون سازی چیست.

انواع دستگاه های مورد استفاده در کارتن سازی

پیش از پرداختن به مدل های دستگاه مذکور لازم به ذکر است که هر کدام از ماشین آلاتی که در ادامه شرح داده شده اند دارای وظایف مستقل نسبت به یکدیگر می باشند و هر کدام بخشی از تولید کارتن ها را به انجام می رسانند، اما همگی آن ها در هدف مشترک هستند.
در ادامه به معرفی انواع دستگاه های کارتن سازی می پردازیم

دستگاه فلکسو: به این ماشین، عنوان دستگاه چاپ نیز اطلاق می شود. همانطور که پیش تر نیز ذکر شد با توجه به هدف کارخانه طرح هایی در رنگ های متنوع روی مقواها چاپ می شود. شایان ذکر است که طرح های نگاشته شده بروی کارتن ها بسیار ابتدایی و ساده بوده و وضوح بالایی ندارد. همچنین تعداد رنگ های قابل چاپ بروی کارتن ها به نوع دستگاه فلکسو بستگی دارد. بنابراین ماشین فلکسو بر اساس تیراژ، رنگ و طرح دارای محدودیت می باشند. همچنین محصولاتی که قرار است در کارتن ها بسته بندی شوند در دو نوع اند که شامل؛ صادراتی و غیرصادراتی.

ماشین افست: از انواع دستگاه های مورد نیاز در خط تولید کارتن سازی است و از آن برای تولید کارتن هایی که دارای ظاهری شیک و خاص هستند مورد استفاده قرار می گیرند، در نتیجه کارتن ها را در رنگ و طرح های متنوع و همچنین با استحکام بالایی تولید می کنند. از آن ها برای بسته بندی محصولات صادراتی استفاده می شود که به این نوع کارتن ها لمینت گفته می شود.
در واقع تفاوت این کارتن ها با انواع دیگر این است که کارتن های ذکر شده دارای یک لایه اضافی می باشند که باعث استحکام آن ها می شود. از کاربرد دستگاه افست می توان به برجسته سازی و طلا کوبی کارتن اشاره کرد.

دستگاه دایکات: از دیگر دستگاه کارتن سازی می توان به دایکات اشاره کرد که نام دیگر آن، تیغ و قالب می باشد و از سرعت عمل بسیار بالایی برخوردار است. حال بعد از چاپ طرح و نقش های مدنظر روی ورقه ها، زمان برش مقواها فرا رسیده، پس کار این دستگاه برش کارتن در قالب های خاص و ویژه است بدین ترتیب که از یک تیغ و خط برای امر مذکور استفاده می شود. مقواها بروی تیغه ها تحت فشار قرار گرفته تا فرم و قالب مدنظر را به خود بگیرند. این دستگاه در دو نوع دستی و اتومات وجود دارد. نمونه هایی از دایکات ها شامل؛ فکی، پینگ پنگی و دوار است.

 

ارسال نظر

مقالات مشابه

ادامه مطلب
کارتن لمینتی چیست ؟

کارتن لمینتی چیست ؟

ین کارتن جز باکیفیت ترین انواع کارتن است که علاوه بر بسته بندی محصول با اهداف بازاریابی و فروش بیشتر از آن استفاده میشود. این نوع کارتن به دلیل ...
ادامه مطلب
کارتن5 لایه چیست ؟

کارتن5 لایه چیست ؟

کارتن پنج لایه یکی از انواع کارتن است که برای بسته بندی محصولات مختلف به کار می رود. این نوع کارتن‌ها همانگونه که از نامش پیداست، از 5 لایه کاغذ ...
ادامه مطلب
چاپ و بسته بندی

چاپ و بسته بندی

نوع چاپ و بسته بندی محصولات، تاثیر زیادی در خرید مردم دارد. امروزه مردم در کنار کیفیت، به بسته بندی و طراحی جعبه های آن نیز توجه می کنند. ...